Jobba med it hos oss
Är du beredd att ta Sveriges viktigaste it-jobb? Hos oss jobbar du i en innovativ miljö där det aldrig blir tråkigt.

Sök lediga it-jobb
Infrastrukturtekniker inom LAN och WAN miljöer i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-03-16IT-tekniker inom Databas i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-03-15Systemutvecklare inom Java i Luleå
LuleåITAnsök senast 2026-03-15Systemutvecklare inom Java i Kalix
KalixITAnsök senast 2026-03-15IT-verksamhetsutvecklare inom Område Data i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-03-09Scrum Master till utvecklingsteam i Trelleborg
TrelleborgITAnsök senast 2026-03-08Frontendutvecklare till Försäkringskassan i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-03-08Systemutvecklare inom Java med inriktning mot mjukvaruarkitekt i Sundsvall
Flera orterITAnsök senast 2026-03-08Systemutvecklare inom Java med inriktning mot mjukvaruarkitekt i Östersund
Flera orterITAnsök senast 2026-03-08IT-tekniker inom Kommunikation Data i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-03-01IT-arkitekt inom Cybersäkerhet i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-02-26It-tekniker inom produktenheten integration i Sundsvall
SundsvallITAnsök senast 2026-02-22
Hela Sveriges it-avdelning
Försäkringskassan har en av Sveriges största it-avdelningar och vi har i dag över 1 200 medarbetare.
Kraven på drift och utveckling är höga. Verksamheten är samhällskritisk och varje dag hanterar vi utbetalningar på 1,3 miljarder kronor i form av bland annat föräldrapenning, sjukpenning och pensioner.
Vi utvecklar och hanterar också driften av it-system åt flera andra myndigheter.
Vi tänker nytt och använder den senaste tekniken för att förbättra, utveckla och leverera it-tjänsterna för socialförsäkringen.
Här finns vi:
- Sundsvall
- Kalix
- Luleå
- Söderhamn
- Stockholm
- Göteborg
- Karlskrona
- Trelleborg.
Kompetensutveckling och förmåner
Som medarbetare på it-avdelningen har du 80 timmar per år avsatta för kompetensutveckling. Du planerar tiden tillsammans med din chef.
Du har också andra förmåner.
Så är det att jobba med it på Försäkringskassan
Möt Maria och Magnus som jobbar som systemutvecklare respektive it-tekniker.
Systemutvecklare
"Om det uppstår en 'glitch' i systemen kanske folk inte får pengar och kan inte köpa mat eller betala hyran. Och då är det upp till oss att fixa det."
It-tekniker
"Vi utvecklar allting själva, så man får lära sig mycket nytt, testa grejer och använda det direkt. Du kan göra en hel karriär här inom IT."
Senast uppdaterad