Försäkringskassans logotyp
Logga in
Tänk på att...

Din webbläsare är av en äldre modell. Det innebär att du kanske inte kan använda alla funktioner på webbplatsen. Vi rekommenderar att du uppdaterar till en nyare version.

Nyheter för E-IOA

Den här informationen riktar sig till dig som är systemleverantör för system för att lämna uppgift om en assistent. Här publiceras löpande allmänna nyheter och driftinformation, såväl akut som planerad, för tjänsten EIOA (elektronisk information om assistenten).

Du kan läsa om anslutningsprocessen och testmiljö under rubriken Anslutning.

 

(2026-04-13)

Testmiljön fungerar igen
Problemet i testmiljön är nu löst.

(2026-03-24)

För närvarande har vi problem med testmiljön och det är oklart när problemet är löst. Vi beklagar detta och jobbar för att lösa det. Vi uppdaterar informationen när vi vet mer.

 

(2026-01-28)

Med anledning av uppgradering av Försäkringskassans interna system kan äldre algoritmer inte användas framöver. De systemleverantörer som använder sig av SHA1-algoritmen behöver byta till en nyare algoritm av typen SHA256 för signering.

Ändringen behöver vara genomförd senast 2026-03-31. Om det inte är möjligt att välja SHA256 ber vi er kontakta oss på svarsulev@forsakringskassan.se så snart som möjligt. Skriv i så fall dina kontaktuppgifter i meddelandet så att vi kan kontakta er.

Relaterade länkar

Senast uppdaterad